image
image
image

     
 

World Cup 2019 - Cluj Napoca, Romania (8th -12th October 20199)

Logo of WDF World Cup 2019 Romania

We will endeavour to update the England players results on this page or put links up if possible for updates.

Senior Team Events
  Ladies Team   Mens Team
Knock out

Stage  

 

N/A Last 32 Greece                        9-1
Scotland  9-6 Last 16 Sweden                       9-6
Wales      9-6 Last 8 Northern Ireland           9-6
Canada       9-1 S/Final Hong Kong                  5-9
Australia Final  
     
Senior Team Events
  Ladies Team   Mens Team
Round Robin Group  

 

Luxembourg       9-3   France       9-2
Turkey                9-2   Catalonia   9-0
Russia               9-3   Isle of Man   9-5
Italy                    9-0    
Germany          9-3    
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth Pairs

 

Mixed Pairs

  Boys Pairs   Girls Pairs
  Brad Phillips& Beau Greaves   Keelan Kay & Shannon Reeves   Brad Phillips & Keelan Kay   Beau Greaves & Shannon Reeves
Round Robin

Group

 

 

Knock Out Stage

M.Spanu/I.Oltean ROU         4-0   T.Houdek/A.Votavova CZE   0-4   O.Vagberg/T.Moran SWE           4-0     M.Naito/M.Ide JPN                     4-0
S.Vermaak/K.Coetzee ZAF  4-1   M.Seyfi/M.Avazzadeh IRN     4-0   S.Vermaak/L.Williams ZAF         4-0   A.Morrison/R.Snary AUS            4-1
D.Moore/K.Sheldon IRE       4-0   A.Sobh/A.Wahab EGY           4-0   M.Seyfi/A.Zangiabadi IRN           4-0   H.Sengul/M.Dogan TUR               4-3
H.Crowley/D.Pilon CAN        4-0       K.Wettig-Wallace/W.Wilson AUS 4-0   H.Crowley/E.Alford CAN              4-1
Kolomiichuk/Klochek-RUS   4-0   Girvan/O'Brien-SCO             3-4 Last 16  

N/A

 

N/A

Girvan/O'Brien-SCO     Last 8 Nagy/Gévai-HUN                    4-2   Rietbergen/van der Velde-NL       4-1
      S/Final van der Velde/van der Kwast-NL 5-1   Shalamzari/Karimi-IRN                5-1
      Final

Houdek/Sedivy-CZE                  6-4

  McKinlay/O'Brien-SCO                 6-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth Singles

 

Girls Singles

  Boys Singles
  Beau Greaves   Shannon Reeves   Brad Phillips   Keelan Kay
Round Robin Group

 

 

 

Knock Out Stage

Rosanne van der Velde NL B   4-0   Rihani Lea Snary AUS B   4-3   Mehrdad Seyfi IRN A               4-0   Luke Williams ZAF B            4-1
Julia Hemming SWE B            4-0   Anick Sonnichsen DEN A  4-0   Oskar Vagberg SWE A            4-2   Nathan Girvan SCO A          4-1
Tamara Kovacs HUN A           4-0   Maritsa Maritz ZAF B       4-1   Kaiden Wettig-Wallace AUS A  4-2   Vladislav Kolomiichuk RUS A 4-1
Katie Sheldon IRE A                1-4   Denisa Feklova CZE        4-1   Dominik Ortner AUT B            4-0   Mario Spanu ROU B              4-0

 

           
Wibke Rieman-GER                4-0   Suzan-Marie Atas-GER         3-4   Shusaku Nakamura-JPN          3-4   Péter Gévai-HUN                  4-3
Abbey Morrison-AUS              4-2           Dominik Grüllich-GER            4-2
Ksenia Klochek-RUS                      5-3           Shusaku Nakamura-JPN        5-1

 Katie Sheldon-IRE                 6-4

          Mehrdad Seyfi-IRN               6-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Pairs

Mens Pairs

  Lorraine Winstanley & Fallon Sherrock     Deta Hedman & Maria O'Brien     Scott Mitchell & Daniel Day     Nigel Heydon & Martin Atkins  
Last 128 Bye   Seimane/Mickus-LAT               4-0   Bye   Kenny/Bingham-WAL                4-2
Last 64 Maru-Habib/Osborne-NZL                   4-0   Ivanova/Gergova-Bulgaria-B   4-0   Lam/Leung-HKG              4-1   Biskupic/Ljubic-Croatia B           4-3
Last 32 Kaenzig/Gaylor-Switzerland-A          4-2   Lusaite/Juknaite-Lithuania A   4-1    Hardy/Straub-Austria A   4-0   Harrysson/Engström-Sweden-A 3-4 
Last 16 Carter/Burn-Australia A                     4-1   Rekinen/Viinikainen-Finland A    4-1   Williams/Morris-Wales B   4-3    
Last 8 McGimpsey/Hyde-Scotland B              4-1   Kewish/Smyth-Australia B   3-4   Widmayer/Luke-USA B     4-3    
S/Final Cisarova/Gregurkova-Czechia A         0-5       Kleermaker/Landman-NL  5-4    
Final         Cameron/Smith-CAN        2-6    

 

 

 

 

 

 

 

Mens Singles
  Martin Atkins   Daniel Day   Nigel Heydon   Scott Mitchell
Last 256 James Brown-SPA 4-0   Gintaras Nagevicius-LIT  4-0   Veijo Viinikka-FIN            4-0  

BYE

Last 128 Gary Elliott - NIR    1-4   Kyle McKinstry               4-1   Neil Duff                         4-0   Royden Lam-HKG        4-3
Last 64     Paul Lim                         4-1   Anthony Te Kira-NZL       4-3   Thomas Junghams       4-3
Last 32     Brent Robinson-TCA       4-3   Andreas Harrysson-SWE  2-4   Martijn Kleermaker-NL  3-4
Last 16     Peter Machin-AUS          2-4        

 

 

 

 

 

 

Ladies Singles
    Deta Hedman       Maria O'Brien        Fallon Sherrock        Lorraine Winstanley   
Last 256 Hanna Chumak-UKR       4-0   Dilja Tara Helgadottir-ISL 4-0   Rachna David-NOR 2-4   Bye
Last 128 Marianne Kind-EST          4-0   Tina Osbome NZL            4-0       Lorraine Hyde-SCO       4-2
Last 64 Barb Smyth-AUS            4-1   Montse Baronat-CAT       4-0       Nóra Erdei-HUN            4-2
Last 32 Rhian O'Sullivan-WAL      4-3   Veronika Ihász-HUN        4-2       Henriette Honoré-DEN  4-1
Last 16 Veronica Simonsen-NOR 4-1   Mikuru Suzuki-JPN           1-4       Vicky Pruim-SWE          3-4
Last 8 Mayumi Ouchi-JPN              4-1            
S/Final Tori Kewish-AUS             6-2            
Final Mikuru Suzuki-JPN                      

 

 
 
 

World Cup 2015 - Kemer, Turkey (26th -31st October 2015)

 

 

Ladies Team Game

    Germany       England
             
1   Irina Armstrong   0-1   Lisa Ashton
2   Steffi Luck   0-1   Fallon Sherrock
3   Anne Willkomm   0-1   Deta Hedman
4   Steffi Zwitkowitsch   0-1   Claire Brookin
5   Steffi Luck   1-0   Lisa Ashton
6   Irina Armstrong   1-0   Deta Hedman
7   Steffi Zwitkowitsch   0-1   Fallon Sherrock
8   Anne Willkomm   0-1   Claire Brookin
9   Steffi Zwitkowitsch   0-1   Deta Hedman
10   Irina Armstrong   1-0   Fallon Sherrock
11   Steffi Luck   1-0   Claire Brookin
12   Anne Willkomm   0-1   Lisa Ashton
13   Irina Armstrong   1-0   Claire Brookin
14   Steffi Luck   0-1   Deta Hedman
15   Anne Willkomm   1-0   Fallon Sherrock
16   Steffi Zwitkowitsch       Lisa Ashton
17       5-9    

 

Mens Team Game

    England       Rep Ireland
             
1   Jamie Hughes   0-1   Benny Grace
2   Glen Durrant   0-1   David Concannon
3   Mark McGeeney   1-0   David O'Connor
4   Scott Mitchell   1-0   Sean McGowan
5   Glen Durrant   1-0   Benny Grace
6   Jamie Hughes   1-0   David O'Connor
7   Scott Mitchell   0-1   David Concannon
8   Mark McGeeney   1-0   Sean McGowan
9   Scott Mitchell   0-1   David O'Connor
10   Jamie Hughes   1-0   David Concannon
11   Glen Durrant   1-0   Sean McGowan
12   Mark McGeeney   1-0   Benny Grace
13   Jamie Hughes   1-0   Sean McGowan
14   Glen Durrant       David O'Connor
15   Mark McGeeney       David Concannon
16   Scott Mitchell   9-4   Benny Grace
17            

 

 

2015 World Cup Ladies Team Champions

2015 World Cup Ladies Singles

Champion Lisa Ashton

2015 World Cup Ladies Pairs Champions

Lisa Ashton & Claire Brookin

2015 World Cup Mens Pairs R/Up

Scott Mitchell & Mark McGeeney

         
   

 

2015 World Cup Ladies Team Champions

2015 World Cup Ladies Singles

R/Up Deta Hedman

2015 World Cup Ladies Pairs R/Up

Deta Hedman & Fallon Sherrock

2015 World Cup Ladies Pairs R/Up

Danielle Ashton & Chris Gower

 

 

Ladies Pairs Final

  Deta Hedman &Fallon Sherrock 4-6     Lisa Ashton & Claire Brookin  
  Mixed Pairs Final   Danielle Ashton & Chris Gower 1-6     Verbert & Fraunenfelder (NL)  
         
  Mens Pairs   Scott Mitchell & Mark McGeeney   3-6  Hams & Veenstra (NL)  

 

 

 

Mens Singles
  Glen Durrant   Jamie Hughes   Mark McGeeney   Scott Mitchell
Last 256 Bye   Bye   Sigitas Vasylus (Lithuania) 4-1      Bye  
Last 128 Alexander Akutov (Russia) 4-0      Arunas Ciplys (Lithuania) 4-3     Thomas Junghans - CH  2-4  

Utku Karaka (Turkey) 4-1

Last 64 Renaud Lescure  - France 4-0  

Marko Kanteie - Finland 3-4

      Ross Montgomery - (Sco)  3-4 
Last 32 Tom  Sawyer USA 1-4            

 

Ladies Singles
  Lisa Ashton   Claire Brookin   Deta Hedman   Fallon Sherrock
Last 128 Frances Lawson (Scotland) 4-2      Ramona M Eriksen (Norway) 4-1     Bye   Narges Heidari (Iran) 4-0  
Last 64

Rhian Griffiths (Wales)   4-1

  Julie Gore (Wales) 1-4   Janni Larsen (Denmark) 4-1      Oana Cimpoca (Romania) 4-0 
Last 32 Mona F Falah (IRN) 4-0       Lisa Ayers -(USA)  4-2   Natallia Fefilova -( Russia ) 2-4
Last 16 Iran Armstrong (Germany) 4-0       Kirsi Viinkainen (Finland) 4-0      
Quarter Finals Jeannette Stoop (CH) 5-0       Kate Smith (Scotland) 5-0    
Semi Finals Julie Gore (Wales) 6-0       Grace Crane -(NIR) 6-3    

 

 

  Ladies Pairs   Mens Pairs
  Lisa Ashton & Claire Brookin     Deta Hedman & Fallon Sherrock     Glen Durrant & Jamie Hughes     Scott Mitchell & Mark McGeeney  
Last 64 Ayers/Cunningham (USA) 4-1   Bye   O'Connor/Grace (Rep Ire) 1-4   Phillips/Warren (Wales) 4-2
Last 32 Peters/Schouw (DEN) 4-0   Komorova/Belobradkova (Cz Rep) 4-0       Meyer/Smith (SA) 4-1
Last 16 Gharghy/Falah - (IRAN) 4-0   Fekete/Kiss (HUN) 4-0       Sajwani/Korhonen -(Sweden) 4-0
Quarter Finals David/ Kroi - ( Norway) 4-1   Thomas/Oosthuizen (S.Arica) 4-3       Martinez/Wens - (BEL) 4-3
Semi-Finals Bryrne/Breen (Ireland) 5-3   Hammond/Burns (AUS) 5-1       Montgomery/Soutar-(Scotland) 5-2
Final Deta Hedman & Fallon Sherrock 6-4   Lisa Ashton & Claire Brookin 4-6       Harms/Veenstra - (NL) 3-5

                                                                                                             

 

Senior Team Events
  Ladies Team   Mens Team
Round Robin Group   England

Finland 9-0

Iran 9-0

  England

Switzerland 9-1

Netherlands 9-1

South Africa 9-3

Austria 9-0

Last 16 Scotland 9-5   Russia 9-3
Quarter Finals USA   9-4   Australia 9-2
Semi - Finals Rep Ireland 9-5   N.Ireland 9-5
Finals Germany   Rep.Ireland

 

Youth Singles
  Danielle Ashton   Chelsea Williamson   Chris Gower   Dan Perry
Round Robin Group   Tayla Carolissen (S. Africa) 3-4 

Emine Dursan (Turkey) 4-1

Michelle Lindhardt (Denmark)  4-0  

  Tiarna Smith (Australia) 2-4

Layla Brussel (NL) 1-4

Veronika Andrasova (Cz Rep) 4-2   

  Tamis Kocsis (Hungary) 2-4

Hampus Norrstrom (Sweden) 4-2 

Liam Mitchell (Scotland) 4-1

  Mikhail Kuritcin (Russia 4-3)

Mark Connolly (Rep Ire) 4-0

Nico Schlund (Germany) 4-1

Last 16 Deniz Hashtbaran - (Iran) 2-4       Nicolai Rasmussen (Denmark) 4-2   Lorenzo Schmelcher (Belgium) 3-4
Quarter Finals         Kevin Troppmann (Germany) 4-2    
Semi-Finals         Maikel Verberk - (Netherlands) 3-5    

 

 

Youth Events
  Girls Pairs   Boys Pairs
  Danielle Ashton & Chelsea Williamson   Chris Gower & Dan Perry
Round Robin Group   O'Connor/Fox (Rep Ire)

Hospodarska/Andrasova (Cz Rep) 4-2

Dursan/Gultekin (Turkey) 4-2

  Aminigilvan/Jandaghi (Iran) 3-4

Schmlcher/Snyders (Belgium) 3-4  

Flodin/Norrstrom (Sweden) 4-2

Quarter Finals   Schuler/Pils (Germany) 3-4   Johnston/Mitchell  (Scotland)  3-4
Semi-Finals      
       
       
Mixed Pairs Danielle Ashton & Chris Gower   Chelsea Williamson & Dan Perry
  Flodin/Flodin (Sweden) 4-2

Jandaghi/Aminparsa (Iran)  4-3

Van Tergouw/Brussel (NL) 4-3

 

  Schmelcher/Bracke (Belgium)  0-4

Suvorova/Zheltonosov (Russia) 4-0

Schlund/Puls (Germany) 3-4

 

Last 16 Aminigilvan/Hashtbaran (Iran) 4-2    
Quarter Finals Berga/Krop (Denmark) 4-2    
Semi-Finals Austria 5-2    
Final Netherland    

 

 


World Cup 2013 - St Johns, Newfoundland, Canada (2nd - 5th October)

5th October -  WDF WORLD CUP

UPDATE 18.20 :     DETA HEDMAN WORLD CUP LADIES SINGLES CHAMPION

BUNTING & O'SHEA MENS WORLD CUP PAIRS CHAMPIONS

ENGLAND LADIES ARE OVERALL WORLD CUP CHAMPIONS

GULLIVER & HEDMAN  LADIES WORLD CUP PAIRS CHAMPIONS

CASEY GALLAGHER GIRLS WORLD CUP SINGLES CHAMPION

ENGLAND MEN ARE OVERALL WORLD CUP CHAMPIONS

The final day of the World Cup starts at 13.30 (English Time) and a full list of all the finals are shown below, hopefully the stream will be live today and you can see the squads bring home loads of medals by CLICKING HERE

Saturday's Finals
Girls Singles Final Tiarna Smith (Australia)    3-6 Casey Gallagher (England)   
Boys Singles Final Jamie Rundle (Australia)    6-0 Quin Wester (Holland)
Ladies Pairs Final Gulliver & Hedman (England)   6-1 Hayhurst & Gobeil (Canada)   
Mens Pairs Final Bunting & O'Shea (England) 6-0 Meiring & Grobbelaar (South Africa)  
Youth Pairs Final Murschell & Looker (Canada)   6-4 Rundle & Smith (Australia)
Ladies Singles Final    Irina Armstrong (Germany) v Deta Hedman (England)
Mens Singles Final Stephen Bunting (England) v Wesley Harms (Holland)
Mens Team Final USA v Scotland

4th October -  WDF WORLD CUP

UPDATE 22.35 :    ENGLAND MEN ARE WORLD CUP CHAMPIONS

  Youth Points Table      Ladies Points Table      Mens Points Table   

As you can see above the Mens team are already confirmed as the 2013 Mens World Cup Champions and we believe our Ladies will also be crowned Champions if they win one of the two finals that they are in then the title will be theirs.

In the Youths Casey Gallagher is in the final of the singles and should she win that title we will be guaranteed to be the overall runners up, with Australia already confirmed as the Champions.

Ladies Singles : Deta has reached Saturday's final, where she will play Germany's Irina Armstrong.

Mens Singles : Stephen Bunting has reached Saturday's final , where he will play Wesley Harms after he beat Tony O'Shea in the other semi final.

Mixed Youths : Casey & Bradley lost 4-5 in the semi finals against Canada after beating the Turkish pair 4-0, this was after they won 4-1, 4-0, 4-0, 4-0 & 4-0 to win their group.

  Stephen Bunting     Glen Durrant   Tony O'Shea   Scott Waites
Last 128 Bye   Keith Malcolm (Turks & Caicos) 4-0     Johnny Clayton (Wales)  4-3   Vegar Elvevoll (Norway)   4-0   
Last 64 Martin Phillips (Wales) 4-0      Wesley Harms (Holland) 0-4   Tito Cox (Turks & Caicos) 4-0     Philip Carson (N. Ireland)  1-4
Last 32 Jan Smith (South Africa) 4-0       Craig Baxter (Scotland) 4-0    
Last 16 Rocco Fulcinti (Switzerland) 4-0        Thomas Bremgartner (Switzerland) 4-0      
Last 8 Alan Soutar (Scotland) 5-4       Kevin Burness (N. Ireland)  5-3    
S/Final Wayne Warren (Wales) 6-2       Wesley Harms (Holland 2-6    

 

  Trina Gulliver   Deta Hedman
Last 64 Bye   Janni Larsen (Denmark) 4-0   
Last 32 Anna Forsmark (Sweden) 4-2      Kiyo Shimizu (Japan) 4-3
Last 16 Rhian Edwards (Wales)   3-4   Dianne Gobeil (Canada) 4-2
Last 8     Kirsi Viinikainen (Finland) 5-4   
S/Final     Corrine Hammond (Australia) 6-4     
 

After a really busy day yesterday with our players involved the whole day, today will see every player in action on the same day for the first time. The Mens Singles start at 13.30 and the Ladies Singles start at 15.00, the singles are straight knock out events.

The youths mixed pairs also start at 15.00 in a round robin group.

As you can see from the tables below we are very pleased to be top of all the respective tables going into today, we will update the results as we get them.


3rd October -  WDF WORLD CUP

After two days of the World Cup we are very pleased to top all the respective overall points tables, there is still a lot of darts to be played but it does give all our teams something to build on and as a bonus all eight England players are guaranteed to come home with at last one medal. To see the tables click on the boxes below.

  Youth Points Table      Ladies Points Table      Mens Points Table   

Our ladies (Trina & Deta) have qualified for the final of the pairs by beating the Norwegians 5-1 in the semi final, in the last 8 they had a 4-0 win over the Italians, earlier they  beat  the Finnish pairing 4 - 2 in the last 16, this was after they  won 4-0, 4-2 ,4-1, 4-0 & 4-1 to win their group. 

Bradley Halls lost 0-5 in semi final  against Holland's Quin Wester, he beat  Liam Gallagher (Rep Ireland) 4-3 to reach the semi final and he started his round robin group in the boys youth  in consistent style as he has won his first three games 4-2, but lost his fourth game 2-4 to finish second in his group.

As you can see from the scores below the four man team have beat Wales 9-4 in the last 8  but ran out of steam in the semi final as they lost 2-9 to the USA.

Stephen & Tony beat a South African pair 4- 2, a Norwegian pair 4-3, they beat Italians 4-3 in last 8 and then they beat the Welsh (Dave Smith-Hayes & Johnny Clayton) 5-4 in the semi final, their opponents in Saturday's final will be Meiring & Grobbelaar of South Africa.

Scott & Glen have beat a Japanese pair 4-0, an Italian pair 4-1, a Danish pair 4-1, they beat a Scottish pair 4-0 in the last 8 before losing 3-5 to the South Africans in the semi final to just miss out on setting up an all England final.

Mens Team Last 8    Mens Team Semi Final
    England   9 - 4   Wales        USA   9 - 2   England  
1   Tony O'Shea   1-0   Johnny Clayton   1   Larry Butler   1-0   Stephen Bunting     
2   Stephen Bunting   0-1   Dave Smith-Hayes   2   Tom Sawyer   1-0   Tony O'Shea  
3   Glen Durrant   1-0   Wayne Warren   3   Robbie Phillips      1-0   Scott Waites  
4   Scott Waites   0-1   Martin Phillips   4   Gordon Dixon   0-1   Glen Durrant  
5   Stephen Bunting       1-0   Johnny Clayton   5   Tom Sawyer   0-1   Stephen Bunting  
6   Tony O'Shea   0-1   Wayne Warren   6   Larry Butler   1-0   Scott Waites  
7   Scott Waites   1-0   Dave Smith-Hayes      7   Gordon Dixon   1-0   Tony O'Shea  
8   Glen Durrant   1-0   Martin Phillips   8   Robbie Phillips   1-0   Glen Durrant  
9   Scott Waites   1-0   Wayne Warren   9   Gordon Dixon   1-0   Scott Waites  
10   Tony O'Shea   1-0   Dave Smith-Hayes   10   Larry Butler   1-0   Tony O'Shea  
11   Stephen Bunting   0-1   Martin Phillips   11   Tom Sawyer   1-0   Glen Durrant  
12   Glen Durrant   1-0   Wayne Warren   12              
13   Tony O'Shea   1-0   Dave Smith Hayes   12              

Day two at the World Cup will start at 13.30 (English time) and our Ladies (Trina Gulliver & Deta Hedman) start their quest to retain the titles they won in Ireland in 2011, they play in Group One in the Ladies Pairs, there is six pairs in the group and they will play on a round robin basis for a place in the last sixteen.

The mens pairs of (Stephen Bunting & Tony O'Shea and Scott Waites & Glen Durrant) start at 13.30, but unlike the Ladies their matches are straight knock out, Stephen & Tony will play a pair from South Africa for a place in the last sixteen, Scott & Glen play a Japanese pair for a place in the last thirty two. Both the Ladies and Mens Pairs continue through the day and are played right through to the final.

The last player to take to the oche will be Bradley Halls in the boys youth singles, Bradley is in a round robin group of five players looking for a place in the quarter finals, like the girls the boys youth will be played down to the final.

The Mens four man team will be back on the oche at about 19.00 when they play Wales in the quarter final, the semi final of the event will also be played.

It is still unsure how the streaming will be running, but you can see the opening ceremony and selected play from yesterdays matches by CLICKING HERE


2nd October -  WDF WORLD CUP

Casey Gallagher  won all four of her group matches, 4-0, 4-1, 4-0 & 4-0 to win her group and qualify for the quarter finals. where she then won 4-0 before winning her semi final 5-0 to book her place in Saturday's final where she will play Australia's Tiarna Smith, it also means she has won England's first medal of the 2013 World Cup.

The men beat Italy 9-2 in their first match and then beat Switzerland, 9-3 to win their group and take a place in the last 16, where they beat Northern Ireland 9-2 to gain a place against Wales in Thursday's quarter final.

Mens Team Group 1  
    England   9 - 2   Italy        Switzerland   3 - 9   England  
1   Tony O'Shea   1-0   Danilo Vigato   1   Thomas Bremgartner       1-0   Stephen Bunting     
2   Stephen Bunting   1-0   Andrea Contino   2   Rocco Fulciniti   1-0   Tony O'Shea  
3   Glen Durrant   1-0   Daniele Sergi      3   Thomas Junghans   0-1   Scott Waites  
4   Scott Waites   0-1   Salvatore Mantarro      4   Andreas Bless   0-1   Glen Durrant  
5   Stephen Bunting       1-0   Danilo Vigato   5   Rocco Fulciniti   1-0   Stephen Bunting  
6   Tony O'Shea   0-1   Daniele Sergi   6   Thomas Bremgartner   0-1   Scott Waites  
7   Scott Waites   1-0   Andrea Contino   7   Andreas Bless   0-1   Tony O'Shea  
8   Glen Durrant   1-0   Salvatore Mantarro   8   Thomas Junghans   0-1   Glen Durrant  
9   Scott Waites   1-0   Daniele Sergi   9   Andreas Bless   0-1   Scott Waites  
10   Tony O'Shea   1-0   Andrea Contino   10   Thomas Bremgartner   0-1   Tony O'Shea  
11   Stephen Bunting   1-0   Salvatore Mantarro   11   Rocco Fulciniti   0-1   Glen Durrant  
12               12   Thomas Junghans   0-1   Stephen Bunting  

 

Mens Team Last 16
    Northern Ireland   2 - 9   England  
1   Roy Montgomery      0-1   Stephen Bunting     
2   Gary Elliott   0-1   Tony O'Shea  
3   Phillip Carson   0-1   Scott Waites  
4   Kevin Burness   0-1   Glen Durrant  
5   Gary Elliott   1-0   Stephen Bunting  
6   Roy Montgomery   0-1   Scott Waites  
7   Kevin Burness   0-1   Tony O'Shea  
8   Phillip Carson   0-1   Glen Durrant  
9   Kevin Burness   1-0   Scott Waites  
10   Roy Montgomery   0-1   Tony O'Shea  
11   Gary Elliott   0-1   Glen Durrant  

The action from the WDF World Cup in St Johns, Canada starts today and we will do our best to keep you up to date with the progress of the England team.

We are not sure if there will be any streaming from Canada at the moment, but if there is we will put a link here.

The darts starts at 13.30 (English time) with the mens four man team (Stephen Bunting, Glen Durrant, Tony O'Shea & Scott Waites) round robin games and the men are in an initial group of three with Italy and Switzerland, the top two teams in the group will go into last sixteen and this match is due to be played at 17.45.

The girls singles (Casey Gallagher) also starts at 13.30, Casey will play opponents from Australia, Canada, Sweden and Turkey in a round robin group and then from 17.45 the quarter finals and semi finals will be played.

Thursday will see the ladies (Trina Gulliver & Deta Hedman) start their ladies pairs and the start of the boys singles (Bradley Halls) throw their first darts of the World Cup. it will also see the start of the Mens Pairs (Stephen Bunting & Tony O'Shea and Scott Waites & Glen Durrant), plus the continuation of the mens four man team event.

Friday will see the Ladies and Mens Singles, plus the youths mixed pairs and Saturday will see all the stage finals.

GOOD LUCK TEAM ENGLAND


25th September -  YOUTH RANKINGS UPDATED

The England Youth Rankings have been updated, unfortunately we are having a lot of problems getting the results of all the Youth Inter-County matches, so some players are not in the correct position.

The rankings will play a large part in the selection of the 2014 England Youth teams (to be selected in December 2013), so we urge all youth organisers to make sure they get all their results in asap, playing for England is a great occasion and we do not want players missing out because some of their results were missing.

If any players see that they have results missing, please contact your youth officials and get them to send your results in asap.

To see the latest tables CLICK HERE


20th September -  WORLD CUP

To see all the draws for the World Cup which will start on October 2nd in Canada, click on the links below,

World Cup Draws
Girls Singles Women's Singles Men's Singles
Boys Singles Women's Pairs Men's Pairs
Youth Mixed Pairs Men's Teams Group A Men's Teams Group B

 

 

England Teams :

Youths Casey Gallagher & Bradley Halls
Ladies Trina Gulliver & Deta Hedman
Mens Stephen Bunting, Glen Durrant, Tony O'Shea & Scott Waites  

 


World Cup 2011 - Castlebar, Co. Mayo  Republic of Ireland

24th September

World Champions England Youth - Ladies - Mens 2011

   
    Mens Team Final  
    Finland   8 - 9   England  
1   Jarkko Komula   0 - 1   Tony O'Shea  
2   Sami Sanssi   0 - 1   Scott Waites  
3   Petri Korte   1 - 0   Martin Adams  
4   Ulf Ceder   0 - 1   Martin Atkins  
5   Sami Sanssi   1 - 0   Tony O'Shea  
6   Jarkko Komula   1 - 0   Martin Adams  
7   Ulf Ceder   0 - 1   Scott Waites  
8   Petri Korte   1 - 0   Martin Atkins  
9   Ulf Ceder   1 - 0   Martin Adams  
10   Jarkko Komula   0 - 1   Scott Waites  
11   Sami Sanssi   0 - 1   Martin Atkins  
12   Petri Korte   0 - 1   Tony O'Shea  
13   Jarkko Komula   1 - 0   Martin Atkins  
14   Sami Sanssi   0 - 1   Martin Adams  
15   Petri Korte   1 - 0   Scott Waites  
16   Ulf Ceder   1 - 0   Tony O'Shea  
17   Jarkko Komula   0 - 1   Scott Waites  

 

 

Girls Singles   Fallon Sherrock - England 21.02     6-0     16.21 Courtney Mulder - South Africa
                   
Boys Singles   Max Hopp - Germany 32.00     6-4     30.99 Jimmy Hendriks - Nertherlands
                   
Ladies Pairs   Trina Gulliver / Deta Hedman - England 25.20     6-5     23.78 Francis Hoenselaar Karin Krappen - Netherlands
                   
Mens Pairs   Martin Adams / Tony O'Shea - England 27.38     6-4     27.78 Johan Engstrom / Daniel Larsson - Sweden
                   
Youth Pairs   Fallon Sherrock / Jake Jones - England 23.15     6-3     22.84 Ann-Katrin Wigmann / Max Hopp - Germany
                   
Ladies Singles   Trina Gulliver - England 22.29     7-6     23.13 Julie Gore - Wales
                   
Mens Singles   Martin Adams - England 30.48     3-7     32.91 Scott Waites - England
                   
Mens Team   England       9 - 8       Finland
                   

 


23rd September

Youths Mixed Pairs        
Round Robin   England 4 - 2   Australia
  England 4 - 0   Switzerland
  England 4 - 0   Norway
         
Last 8 England

4 - 0

 

South Africa

         
Last 4 England 5 - 4   Nertherlands

 

Mens Team      
England 9 - 2   Romania
England 9 - 5   Nertherlands
England 9 - 4   Switzerland
       
Last 16      
England 9 - 2   Scotland
       
Last 8      
England

9 - 6

  Canada
       
Last 4      
England 9 - 5   Sweden

 

Mens Team Martin Adams Martin Atkins Tony O'Shea Scott Waites
Round Robin Won Lost     Won Lost     Won Lost     Won Lost
Romania 3 0     2 1     2 0     2 1
Holland 1 2     1 2     3 1     4 0
Switzerland 3 0     2 2     1 2     3 0
                             
Last 16                            
Scotland 3 0     1 1     3 0     2 1
                             
Last 8                            
Canada 3 1 1 3 2 1 3 1
Last 4
Sweden 2 1 2 2 2 1 3 1

 

Ladies Singles            
Last 64 Deta Hedman   4 - 0   Aneesha Mehta India
Last 32 Deta Hedman   4 - 0   Colette Rudin Switzerland
Last 16 Deta Hedman   4 - 2   Heike Jenkins Germany
Last 8 Deta Hedman   5 - 0   Karin Krappen Netherlands
Last 4 Deta Hedman   5 - 6   Julie Gore Wales

 

Ladies Singles            
Last 64 Trina Gulliver   4 - 3 Felicity Spark   South Africa
Last 32 Trina Gulliver   4 - 1 Maud Jansson   Sweden
Last 16 Trina Gulliver   4 - 3 Rhian Edwards   Wales
Last 8 Trina Gulliver   5 - 2 Jenelle Legge   Canada
Last 4 Trina Gulliver   6 - 3 Kirsi Viinikainen   Finland

 

Mens Pairs            
Last 64 Adams / O'Shea     4 - 1   Kumar / Goel   India
Last 32 Adams / O'Shea   4 - 1   Loughery / Clifford Northern Ireland
Last 16 Adams / O'Shea   4 - 1   Dekker / Meulenkamp Nertherlands
Last 8 Adams / O'Shea   4 - 2   Hogan / Pieterson South Africa
Last 4 Adams / O'Shea   5 - 1   Ceder / Komula Finland

 

Mens Pairs            
Last 64 Waites / Atkins   4 - 1   Rodriquez / Thaler   Austria
Last 32 Waites / Atkins   0 - 4   Engstrom / Larsson Sweden
             

 


22nd September

Boys Youth            
Group   Jake Jones    4 - 0   Emes Yavuzcan Switzerland
  Jake Jones   4 - 0   Amit Gilitwala India
  Jake Jones   2 - 4   Max Hopp Germany
             
Last 8 Jake Jones  

4 - 2

  Daniel Jensen Denmark
             
Last 4 Jake Jones  

4 - 5

  Jimmy Hendriks Netherlands
             

 

Ladies Pairs          
Round Robin   England 4 - 1   Barbados  
  England 4 - 0   South Africa  
  England 4 - 0   Iceland  
           
Last 16 England

4 - 2

 

Canada

 
           
Last 8 England

4 - 2

 

Sweden

 
           
Last 4 England

5 - 3

 

Finland

 
           

 

Mens Singles            
Last 128   Martin Adams 4 - 0 Ross Montgomery   Scotland
Last 64   Martin Adams 4 - 2 Stig Jorgensen   Denmark
Last 32   Martin Adams 4 - 1 Gary Eillott   Northern Ireland
Last 16   Martin Adams 4 - 1 Rowby John Rodriguez   Austria
Last 8   Martin Adams 5 - 0 Daniel Larsson   Sweden
Last 4   Martin Adams 6 - 3 Jamie Lewis   Wales
             
             
             

 

Mens Singles            
Last 128   Scott Waites 4 - 0 Hosein Karasgani   Iran
Last 64   Scott Waites 4 - 2 Petri Korte   Finland
Last 32   Scott Waites 4 - 0 Gintaras Nagevicins   Lithuania
Last 16   Scott Waites 4 - 0 Dennis Nilsson   Sweden
Last 8   Scott Waites 5 - 4 Martin Philips   Wales
Last 4   Scott Waites 6 - 4 Wayne Warren   Wales
             
             
             

 

Mens Singles            
Last 128   Tony O'Shea 3 - 4 Anthony Forde     Bahamas
             

 

Mens Singles            
Last 256    Martin Atkins 1 - 4 Johan Engstrom   Sweden
             

 


 

Girls Youth                
Group   Fallon Sherrock   4 - 0   Annet van Elten   Nertherlands  
  Fallon Sherrock   4 - 1   Courtney Mulder   South Africa  
                 
Quarter - Finals   Fallon Sherrock   4 - 0   Catherine B. Vigsnes   Norway  
                 
Semi - Finals Fallon Sherrock   5 - 1   Jade Whitworth   Australia  
                 

Castlebar, Co. Mayo  Republic of Ireland

England Teams :

Youths Fallon Sherrock & Jake Jones
Ladies Trina Gulliver & Deta Hedman
Mens Martin Adams, Martin Atkins, Tony O'Shea & Scott Waites  

The World Cup has been a very successful event for England since it's inception in 1977, when the first World Cup was held in England for the one and only time, following are the details of all players who have taken Gold Medals for England in the past World Cups.

In the World Cup, staged in Switzerland in 1995, England took every possible Gold medal (Ladies, Men's & Overall) available, this is still the only time this feat has ever been achieved in World Cup history.

Year  Boys Singles   Girls Singles        Overall 
2013     Casey Gallagher         Runners Up
2011     Fallon Sherrock       Winners
2007             Runners Up
2005             Runners Up 
2003     Kate Dando        
2001

Stephen Bunting 

          Runners Up 

 

Year  Ladies Singles   Ladies Pairs   Overall 
2013

Deta Hedman

  Trina Gulliver & Deta Hedman   Winners
2011

Trina Gulliver

  Trina Gulliver & Deta Hedman   Winners
2009

 

  Lisa Ashton & Karen Lawman   Winners
2005

Clare Bywaters

  Trina Gulliver & Clare Bywaters   Winners
2003

Trina Gulliver

  Trina Gulliver & Clare Bywaters   Winners
2001         Runners Up
1999

Trina Gulliver

  Trina Gulliver & Apylee Jones   Winners
1995 Mandy Solomons    Deta Hedman & Mandy Solomons   Winners
1989     Sharon Colclough & Sue Edwards   Winners
1985 Linda Batten   Linda Batten & Sharon Kemp   Winners
1983     Maureen Flowers & Audrey Derham    Winners

 

 
Year  Men's Singles   Men's Pairs   Four Man Team Event   Overall
2013     Stephen Bunting & Tony O'Shea       Winners
2011 Scott Waites   Martin Adams & Tony O'Shea   Martin Adams, Martin Atkins, Tony O'Shea & Scott Waites   Winners
2009 Tony O'Shea           Runners Up
2007         Martin Adams, Steve Farmer, Tony O'Shea, John Walton   Runners Up
2003     Martin Adams & Mervyn King       Winners
2001 Martin Adams   Andy Fordham & John Walton   Martin Adams, Andy Fordham, Mervyn King , John Walton   Winners
1999         Martin Adams, Ronnie Baxter, Andy Fordham, Mervyn King   Winners
1995 Martin Adams   Martin Adams & Andy Fordham   Martin Adams, Ronnie Baxter, Steve Beaton, Andy Fordham    Winners
1993         Dave Askew, Ronnie Baxter, Steve Beaton, Kevin Kenny   Runners Up
1991 John Lowe       Eric Bristow, John Lowe, Alan Warriner, Phil Taylor   Winners
1989 Eric Bristow   Eric Bristow & John Lowe       Winners
1987 Eric Bristow   Eric Bristow & John Lowe   Bob Anderson, Eric Bristow, Cliff Lazarenko, John Lowe   Winners
1985 Eric Bristow   Eric Bristow & John Lowe       Winners
1983 Eric Bristow   Eric Bristow & John Lowe   Eric Bristow, Keith Deller, John Lowe, Dave Whitcombe   Winners
1981 John Lowe   Tony Brown & Cliff Lazarenko   Eric Bristow, Tony Brown, Cliff Lazarenko, John Lowe   Winners
1979     Eric Bristow & John Lowe   Eric Bristow, Tony Brown, Bill Lennard, John Lowe   Winners
1977     Eric Bristow & John Lowe       Runners Up


image